Pazartesi, Haziran 24

Mevlana için 100 milyon dolarlık film

Yönetmen Mustafa Altıoklar’ın Şems-i Tebrizi ile Hz. Mevlana’yı anlatan “Diyar-ı Aşk: Esans” adlı filmi için start verildi. Yapımcı Nalan Soygüder Erdoğan, filmin gelirinin Mevlana ve Şems-i Tebrizi vakıflarına bağışlanacağını söyledi.

Dedeman Otel’de filmle ilgili düzenlenen basın toplantısına, “Diyar-ı Aşk: Esans” filminin proje yönetmeni ve senaristi Mustafa Altıoklar, yapımcı Nalan Soygüder Erdoğan, proje danışmanları Prof. Dr. Ahmet Alkan, Mevlana Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve “Diyar-ı Aşk” kitabının yazarı gazeteci-yazar Melahat Kıyak Ürkmez katıldı. Toplantıda, 2011 yılının Temmuz ayında çekimlerine başlanacak filmin bütçesinin 100 milyon dolar olduğu ve 13. yüzyıl Konya’sının kurulduğu kaydedildi.

Yeni bir proje içerisine girdiklerini belirten Mustafa Altıoklar, “Çok önemli bir proje bu. Diyar-ı Aşk: Esans; Hz. Mevlana ve Şems’in karşılaşmasıyla beraber ortaya çıkan önemli bir felsefenin ve Mevlana öğretisinin temellerinin atılmasının filmini çekeceğiz. Sadece sinema sanatı adına değil, insanlık adına da çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yapımcı Nalan Soygüder Erdoğan ise, “Şems-i Tebrizi ve Hz. Mevlana’nın din, dil, ırk gözetmeksizin her kesimden insanı nasıl bir hoşgörü rotasından geçirdiğini ve manevi dostluğu anlatacağız. Filmin gişe gelirleri Mevlana Vakfı’na ve Şems-i Tebrizi Vakfı’na bağışlanacaktır. Aynı zamanda projenin yanında bir fakülte kurulup, bu fakültenin de vakfa tahsisini yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Popularity: 5% [?]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir